Kapat

Polis Akademisinin ‘Suriyeli Sığınmacılar’ Raporu Tartışması

Polis Akademisinin 'Suriyeli Sığınmacılar' Raporu Tartışması

Polis akademisinin ‘Suriyeli Sığınmacılar’ raporu tartışması
TUİK verileriyle anketler arasındaki fark eleştirileri beraberinde getirdi
Doç. Dr. Arif Kireççi: “3.2 milyon Suriyeli var ve ekonomik olarak etkisi olunmadığı söyleniyor. Ekonomik olarak bir etkisi yok dediniz, veri olarak kaynakları çeşitlendirmemiz gerekiyor”
“Ankara ilinden hareketle bizim o illere projeksiyon tutmamız yanlış olabilir”
Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümün’nden Umut Kaya:

ANTALYA – Antalya’da 2. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı başladı. Suriyeli sığınmacıların göç ve uyum konularının işlendiği konferansta çıkan anket sonuçları ve Suriye raporu, tartışmalara sebep oldu.
Polis Akademisi Göç ve Sınır Güvenliği Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı, Antalya Kundu’da ki bir otelde başladı. Bu yıl ‘Göç ve uyum’ temasının işlendiği konferansa göç konusunda uzman, yurt içinden ve yurt dışından 50 konuşmacı katılıyor. Konferansta göç ve uyum konularına değinildi, ‘Suriyeli sığınmacılara dair tehdit algısı ile önyargılar ve gerçekler’ adlı raporun sunumu gerçekleştirildi. Konferansta, Ankara’da 400 kişiyle yüz yüze yapılmış olan ankette ekonomik, asayiş ve sosyo-kültürel konularında vatandaşların kaygılı olduğuna yer verilirken, TUİK ve diğer ilgili kurumların istatiksel raporlarıyla karşılaştırılması gerçekleştirildi.
Ankara’da 400 kişiyle yüz yüze görüşüldü
Anket sonuçları ile TUİK ve diğer kurumlardan elde edilen rapor verileri karşılaştırıldı. Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Zeki Haklı tarafından gerçekleştirilen sunumda,, Ankara’da 400 kişiyle yüz yüze yapılmış ve ilgili kurumların istatiksel raporlardan elde edilen rapor açıklandı. Rapora göre, Suriyelilerle ilgili ekonomik, asayiş ve sosyo-kültürel konulardaki kaygıların olduğu belirtildi.
“Suriyeliler işsizlik oranını etkilemedi”
Vatandaşlara sunulan ankette ekonomik alanda ‘Suriyeliler geldikten sonra işsizlikte artış olduğu’ düşüncesi yüzde 87 olurken, akademinin raporuna göre Suriyeli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de 2010-2016 yılları arasındaki işsizlik oranında büyük değişiklikler yaşanmadığı kaydedildi. Vatandaşlar ‘Suriyeliler geldikten sonra Türk vatandaşlarına yapılan sosyal yardımlar azaldı’ yönündeki düşüncesine ise yüzde 70 olurken, raporda Suriyeli nüfusun artış gösterdiği 2011- 2016 yıllar arasında toplam sosyal koruma harcama tutarlarının, sosyal koruma kapsamında yardım alan kişi ve hane sayılarının, gıda yardımı, öksüz ve yetim yardımları, eğitim materyali yardımları, yaşlı ve engelli yardımları, evde bakım yardımları miktarlarının ve sosyal konut projesi sayılarının her geçen yıl artışta olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, Suriyeli yatırımcıların Türkiye’de büyük miktarda yeni anonim veya limited şirket kurdukları ve bu dönemlerde Suriyeli yatırımcıların yabancı sermayeyle kurulan limited şirketleri sayısında ilk sırada yer aldığına dikkat çekildi.
Asayiş’te Suriyelilerin faktörü yüzde 1
Asayiş konusunda vatandaşların yüzde 62’si, ‘Suriyeliler geldikten sonra hırsızlık vakalarında artış oldu’ derken, ‘Şiddet, darp, öldürme ve yaralanma olaylarında artış oldu’ diyenlerin oranı ise yüzde 60 oranında gerçekleşti. Raporda ise, Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarının oranı 2014-2017 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 1,32 olduğu ve bu olayların önemli bir kısmının kendi aralarında olduğu kaydedildi. Aynı şekilde, 2017’de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen 2016 yılının ilk 6 ayına oranla yüzde 5’lik bir azalma olduğu söylendi. Araştırma raporunda ayrıca, Suriyelilerle ilgili ‘Suriyeliler tehlikelidir’ önermesine katılan her 5 kişiden birinin bugüne kadar hiç Suriyeli ile karşılaşmadığı ve yine ‘Suriyelilerden korkarım’ diyen her 5 kişiden 1’isinin Suriyelileri sokakta hiç görmeyen kişiler olduğu belirtildi.
Ankete katılanların yüzde 45’i ‘Suriyeliler geldikten sonra eğitim hizmetlerinin kalitesinin düştüğü’ düşüncesine katılırken, rapora göre, eğitim hizmetlerinde her yıl artış gözlendiği kaydedildi. Raporda, 155 bin 582 Suriyeli çocuğun olduğu ve bu sayısının Türk öğrencilere oranının yüzde 1’i bile bulmadığı belirtildi.
“Sağlıkta sorun yok, iyileşme var”
Yine ankete katılanların yüzde 45’i ‘Suriyelilerin gelmesiyle birlikte sağlık hizmetlerinde erişimin zorlaştığı’ görüşünde birleşirken, raporda ise sağlık harcamaları, Gayri Safi Yurt içi Hasılaya oranında, sağlık kurumu sayılarında, sağlık kuruluşlarındaki toplam yatak sayısının yıllara göre değişiminde, kişi başına düşen yatak sayısında, toplam hekim sayısında ve hekim başına düşen müracaat sayısında 2011- 2016 yılları arasında büyük iyileşmeler olduğu belirtildi.
Rapora tepki
Rapor sonunda yapılan soru cevap kısmında ise söz alan Doç. Dr. Arif Kireççi ile Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümün’nden Umut Kaya, anketin ve bazı istatiksel verilen Ankara bazlı olmasını eleştirdi. Doç. Dr. Arif Kireççi, “3.2 milyon Suriyeli var ve ekonomik olarak etkisi olunmadığı söyleniyor. Ekonomik olarak bir etkisi yok dediniz, veri olarak kaynakları çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu tür devletin sağladığı birçok hizmet ayrıca hesaplanmıyor. Ankara ilinden hareketle bizim o illere projeksiyon tutmamız yanlış olabilir” dedi.
Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümün’nden Umut Kaya ise, Ankara’daki toplam Suriyeli sayısının 87 bin olduğuna dikkat çekerek, anket ve istatistiklerin sınır illerinde olması gerektiğini, sosyal yardımların da TUİK verilerine göre yapılmasının yanlış bir değerlendirme olduğunu kaydetti. Yardımların birçoğunun STK üzerinden yapıldığını belirten Kaya, kayıtlara geçmeyen birçok yardımın olduğunu, bu sebepten dolayı da verilerin yanıltıcı olabileceğini söyledi.
0 0 0 0 0 0