Kapat

Antalya Kepezliler Perişan Oldu !

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 Mart ayında bir anda başlanan Yeşilırmak Caddesi üzerindeki Düden Katlı Kavşak Projesi esnaf tarafından büyük tepki toplarken, bazı esnafların mağduriyetleri nedeniyle Belediyeyi mahkemeye verdiği ögrenildi. Çok sayıda esnaf işletmesini kapatmak zorunda kalırken, Kepez Belediyesi”nin karşısına 1 milyon lira maliyet ile açılan Osmanlı Kahvecisi ise zararının 1 yıl içinde 1 milyon olduğunu söyledi.

 

İsmi belirtilmeyen bölge esnafı tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin mahkemeye verildiği kaydedildi.. Esnafa haber verilmeden Düden Katlı Kavşak Projesine başlandığını belirten bölge esnafı, projenin çok yavaş ilerlemesinden şikayetçi.

Bir ara projede çalışmaların tamamen durduğunu, yüklenici firma ile sorunlar yaşandığını duyduklarını söyleyen esnaf, bu tip projeler bölgeye katkı sağlar. Bunun farkındayız. Ancak proje bitene kadar da esnaf diye bir şey kalmaz. Mevcut esnafı öldürelim, proje bittikten sonra işin kaymağını başkaları yesin gelsin burada işletme açsın’ diye düşünülüyorda buda yanlış.

Bizler projelere karşı değiliz ancak habersiz ve programsızca yapılan her yatırım, bölgedeki esnafı inşaat süresince batıran yatırımdır. Kaş yaparken göz çıkartmaktır. Gönül isterdi ki proje yapıldıktan 1 yıl sonra kazma vurulsun, esnafta ona göre tedbirini alsın.

Ben yaptım oldu dayatması doğru değildir. Esnaf arkadaşlarımızdan bazıları dava açtılar. Zararlarının tanzim edilmesi için bekliyorlar. Mahkeme emsal bir karar verirse sırayla tüm esnaf dava açacak. Ancak verilecek tazminatlarda bizim, yani vatandaşın parası. Bu gibi durumlarda projeyi zamansız başlatanlar cezalandırılmalı’ diyerek dert yandılar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bölge esnafını rahatlatacak bir adım atmadığından da şikayet eden bölge esnafı, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Bilriği Başkanı Adlıhan Dere vasıtasıyla çeşitli taleplerde bulunduk. Kira yardımı, tabela vergisinden muaf tutulma, çeşitli vergi veya ödemelerden muaf tutulma gibi çözümler istedik. Ancak hiçbir yanıt alamadık. Sürekli olarak hukuken mümkün olmadığı söylendi. Esnaf batarken herşey hukuka uygun, esnafa destek vermek istenince hukuken mümkün değil. Temennimiz bir an önce projenin bitmesi. Yoksa bölgede esnaf diye birşey kalmayacak’ dedi.

Etiketler:,

ANTALYA SON DAKİKA HABER UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ? 

Antalya Son Dakika Haberleri, 24 saat kesintisiz  haberlerle şimdi cebinizde Android cihazlar için Google Play Store'dan indirebilirsiniz.