‘Cezaevi değil sanki moral evi’

NAMIK DURUKAN/ANKARA-  TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Başkanı İbrahim Yurdunuseven’in başkanlığındaki yedi kişiden oluşan heyetin Berlin Heidering Ceza İnfaz Kurumu’nda yaptığı görüşmeye dair yayınlanan Almanya İnceleme Raporu’nda ilginç detaylara yer verildi. Raporda tespit edilen gözlem ve bilgilere yönelik bazı önemli başlıklar şöyle sıralandı:

*Berlin’deki ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların yüzde 50’sini Alman vatandaşları, kalan yüzde 50’sini ise yabancı uyruklular oluşturmaktadır. Yabancıların büyük çoğunluğu Polanya vatandaşları. İkinci sırada da Türk vatandaşları gelmektedir.

*Kurumda hükümlü ve tutuklular tekli odalarda barındırılmaktadır. Kurumda koğuş sistemi olmadığından, istisnai durumlar saklı kalmak kaydıyla birden fazla hükümlü veya tutuklu bir arada barındırılmamaktadır.

*Kurumda barındırılanların yaklaşık yüzde 80’i bir işte çalışmaktadır. Çalışmayan htutuklu ve hükümlüler ise öğleden sonra sosyal etkinlik ve spor alanlarında iyileştirme faaliyetine katılmaktadır.

*Ücreti ödendiği sürece telefonla görüşme yapmak konusunda bir süre sınırı bulunmamaktadır. Telefon görüşmeleri kural olarak dinlenmemekte ancak yapılan bazı görüşmeler, güvenlik gerekçesiyle kurum tarafından engellenebilmektedir.

*Her odada bedeli hükümlü ve tutuklular tarafından ödenen televizyon bulunmaktadır. İsteyen hükümlü ve tutuklu DVD oynatıcı bulundurabilmekte ve kurum kütüphanesinden film ve belgeseller ödünç alınabilmektedir.

*Bilgisayar odası, randevu sistemine göre çalışmakta ve haftada iki saate kadar bu imkandan yararlanabilmektedir.

*Hükümlülerin mahrem görüş yapma hakkı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.