İletişim

İletişim

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki e-posta seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Antalya Son Dakika

07050,Kepez, Antalya / Türkiye

E-posta: [email protected]

 

Uyar – Kaldır Nedir?

Uyar – Kaldır sistemi; telif hakkı ile korunan bir içeriğin, herhangi bir internet sitesinde hak sahiplerinden izinsiz olarak yer aldığının tespit edilmesi halinde, eserin hak sahipleri veya yetkili temsilcilerinin, site yetkililerine uyarı göndermek suretiyle haksız içeriğin siteden kaldırılmasını yasal olarak talep etme sürecidir.

Bu yönteme başvurulmadan önce, telif hakkı ihlal edilen eserlerin dökümü yapılır ve hak sahipliği ve yetki belgeleri temin edilir.

Eser üzerindeki hak sahiplerinin ilgili internet sitesine veya site yetkilisine uyarısı üzerine, haksız içeriğin siteden( 3 üç) gün içerisinde kaldırılması gerekmektedir. Kaldırılmadığı takdirde, hak sahipleri veya yetkili temsilcileri Cumhuriyet Savcılığına başvurarak sitede yer alan haksız içeriğe erişimin engellenmesini talep edebilirler.

İlgili kanun maddesini görmek için tıklayınız.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 1/B maddesinin (a) bendinde; sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulleri “eser”, (b) bendinde de eseri meydana getiren kişi “eser sahibi” olarak tanımlanmaktadır. Kanun’un 25 inci maddesi, “Eser sahibi, eserinin aslı ya da çoğaltılmış nüshalarının telli veya telsiz araçlarla satışı veya diğer biçimlerde umuma dağıtılmasına veya sunulmasına ve gerçek kişilerin seçtikleri yer ve zamanda eserine erişimini sağlamak suretiyle umuma iletimine izin vermek veya yasaklamak hakkına da sahiptir.” hükmünü amirdir.
Diğer yandan Kanun’da, kamu düzeni, genel menfaat ve özel menfaat düşünceleriyle belirli kullanımlar bakımından hak sahiplerinin yetkilerine kısıtlamalar öngörülmüş; bu hallerde hak sahiplerinin izni olmaksızın eserleri kullanım imkanı tanınmıştır. Başvurunuzda “haber içeriklerinin” kullanılmasının öngörüldüğü ifade edilmektedir. Haber amaçlı kullanımlara özgü düzenlemeler Kanun’un 36 ve 37 inci maddelerinde yer almaktadır.
5846 saylı Kanun’un “Gazete münderecatı” başlıklı 36 ncı madde hükmü aşağıdaki gibidir:
    “ Basın Kanununun 15 inci maddesi hükmü mahfuz kalmak üzere basın veya radyo tarafından umuma yayılmış bulunan günlük havadisler ve haberler serbestçe iktibas olunabilir.
    Gazete veya dergilerde çıkan içtimai, siyasi veya iktisadi günlük meselelere mütaallik makale ve fıkraların iktibas hakkı sarahaten mahfuz tutulmamışsa aynen veya işlenmiş şekilde diğer gazete ve dergiler tarafından alınması ve radyo vasıtasiyle veya diğer bir suretle yayılması serbesttir. İktibas hakkı mahfuz tutulsa bile sözü geçen makale ve fıkraların kısaltılarak basın özetleri şeklinde alınması, radyo vasıtasiyle veya diğer bir suretle yayılması caizdir.
    Bütün bu hallerde, iktibas edilen gazete, dergi ve ajansın ve eğer bunlar da başka bir kaynaktan alınmışlarsa o kaynağın adı, tarih ve sayısından başka makale sahiplerinin adı, müstear adı veya alameti zikredilmek icabeder.” 
Sitemiz Uyar-Kaldır Prensibi ile çalışmakta olup ;5846 saylı Kanunun 36 ve 37’inci maddelerine dayanarak haber yapmaktadır.
Sitemizden Kaldırılmasını istediğiniz içerikleri,içeriğin hak sahibi veya yetkisinin sizin olduğunuza dair belge ile birlikte,kaldırılmasını istediğiniz ”url” açık bir şekilde [email protected] e-mail adresinden tarafımıza bildirmeniz halinde en geç 3 gün içinde incelenip tarafınıza bilgi verilecektir.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.