Valencialı Ekvador’a Dünya Kupası’ndan ihraç şoku! Karar Perşembe günü

Dünya Kupası bileti alan Ekvador’un oyuncusu Byron Castillo’nun sahte belgeyle vatandaşlık aldığı ve aslında Kolombiyalı olduğuna dair Mayıs ayından beri süren soruşturmada yeni belgeler ortaya çıktı.

ŞOK BELGELER ORTAYA ÇIKTI

Dailymail’in haberinde Castillo’nun sahte doğum belgesi düzenleyerek Ekvador Milli Takımı’nda oynama hakkı elde ettiğine dair belgeler yayınlandı.

SES KAYITLARINDA KOLOMBİYALI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Yayınlanan belgelerde Castillo’ya ait olduğu belirtilen ses kayıtlarında Kolombiya doğumlu olduğunu kabul ettiği bilgisi verildi.

SAHTE EVRAK DÜZENLEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Castillo’nun ayrıca belgelerde belirtildiğinin aksine 1998 değil 1995 doğumlu olduğu, tam adının Bayron Javier Castillo Segura değil Byron David Castillo Segura olduğunu ve sahte evrak düzenlemek için Ekvadorlu bir işadamından yardım aldığını itiraf ettiği kaydedildi.

FEDERASYON ÖRTBAS ETTİ, KARAR PERŞEMBE GÜNÜ

Ayrıca bu durumun Ekvador Futbol Federasyonu tarafından bilindiği ve örtbas edildiği de belgelerin içeriğinde yer aldı. Şimdi ise gözler süren incelemeler ve açılan mahkemelerin ardından FIFA temyiz komisyonunun Perşembe günü vereceği karara çevrilmiş durumda.

EKVADOR’UN DÜNYA KUPASI’NDAN İHRACI GÜNDEMDE

FIFA’nın kararında Fenerbahçeli Enner Valencia’nın formasını giydiği Ekvador’un Dünya Kupası’ndan ihracı da gündemde olacak ve bu kararın verilmesi halinde Dünya Kupası eleme grubunu Ekvador’un hemen altında bitiren Şili turnuvaya dahil edilecek.

A GRUBU’NDA YER ALIYOR

Güney Amerika Dünya Kupası elemelerinde dördüncü sırayı alan Ekvador, 2022 Dünya Kupası’na doğrudan katılım hakkı elde etmişti. 21 Kasım’da başlayacak turnuvada Ekvador, A Grubu’nda Hollanda, Senegal ve ev sahibi Katar’la mücadele edecek.

YERİNE ŞİLİ DÜNYA KUPASI’NA GİDECEK

Elemeleri yedinci sırada tamamlayan Şili, Castillo’nun oynadığı maçların geçersiz sayılması halinde Dünya Kupası’na katılma şansı yakalayacak. Güney Amerika elemelerinde ilk dört doğrudan kupaya giderken, beşinci sırayı alan takım Asya elemelerinden gelecek ekiple playoff oynayacak.

CASTİLLO 8 MAÇTA FORMA GİYDİ

Castillo elemelerde sekiz maçta Ekvador formasını giymişti. Ekvador bu maçlarda dört galibiyet, iki beraberlik aldı. Castillo, Şili’ye karşı iki maçta da sahada yer alırken, Ekvador bu iki maçtan dört puan çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.