yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

2017’de Türkiye’de kansere yakalanan insan sayısı 160 bin

2017’de Türkiye’de kansere yakalanan insan sayısı 160 bin

Prof. Dr. Füsun Tokatlı, ”Dünyada her yıl 17 milyon kişi kansere yakalanmaktadır. Bunların 8 milyonu kanser nedeniyle kaybedilmektedir. ABD’de 2017 yılında kansere yakalanan hasta sayısı 1 milyon 700 bindir.

Türkiye’de ise bu rakam 160 bindir. Erkeklerde, kadınlara göre yüzde 20 daha fazla kanser görülmekte” dedi.4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Beylikdüzü Belediyesi ve Medicana International İstanbul Hastanesi işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Beylikdüzü’nün önde gelen isimleri ve onkoloji konseyi bir araya geldi düzenlendi. Etkinliğe Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, Beylikdüzü Belediyesi Başkan Vekili Ömer Şatır, Medicana International İstanbul Hastanesi yöneticileri akademisyenler, doktorlar, yerel siyasetçiler, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte kanserin nedenleri, tedavi yöntemleri, en ç ok görülen kanser tipleri ve farkındalık konuları konuşuldu. Etkinlik sonrası onkoloji bölümünde tedavi gören hastalar ziyaret edilerek moral verildi ve hediyeler dağıtıldı. Ziyaretin ardından her biri farklı kanseri temsil eden renkli balonlar havaya uçurularak kansere dikkat çekildi.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle etkinlik düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Füsun Tokatlı, ”Amacımız, insanlarımızda kanser yönünde bir farkındalık oluşturmak. Kanser taraması ve tanısı konusunda hastalarımızı ve insanları bilinçlendirmek”dedi.

”2017’de Türkiye’de kansere yakalanan insan sayısı 160 bin”

Dünyada her yıl 17 milyon kişinin kansere yakalandığının bilgisini veren Prof. Dr. Tokatlı, ”Bunların 8 milyonu kanser nedeniyle kaybedilmektedir. ABD’de 2017 yılında kansere yakalanan hasta sayısı 1 milyon 700 bindir. Türkiye’de ise bu rakam 160 bindir. Erkeklerde, kadınlara göre yüzde 20 daha fazla kanser görülmekte. Ayrıca erkeklerde en sık gördüğümüz kanser türleri; akciğer, prostat, kalın barsak, mesane ve midedir. Kadınlarda ise meme, tiroit kanseri, rahim kanseri, kolon ve akciğer kanseridir. Kadınlarda akciğer kanserine yakalama ve ölüm oranları artmaktadır. Çünkü kadınlar daha fazla sigara tüketmeye başlamıştır. Halbuki erkeklerde akciğer kanserinde ölüm oranların azalmaktadır. Çocuklarda en sık gördüğümüz kanser ise lösemidir. Arkasından beyin tümörü ve lenf bezi kanseri gelmektedir” şeklinde konuştu.

”6 bin kadar kanserin obezite nedeniyle ortaya çıktığı gösterilmiştir”

Tarama programlarına katılmanın kanserden korunmak için en önemli etkinliklerden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tokatlı, ”Kanserden korunma özellikle halkımızı bilinçlendirme yönünde olur. Kansere sebep olan etkenleri bilmek önemlidir. Tütün ve tütün mamullerinin azaltılması ya da yasaklanması gerekmektedir. Obezite ile savaş çok önemli. Çünkü 6 bin kadar kanserin obezite nedeniyle ortaya çıktığı gösterilmiştir. Demek ki obezite ile savaş ikinci planda geliyor. Fizik egzersizlerin arttırılması, teşvik edilmesi ve halkımızın tarama programlarına katılımı arttırılması gerekir. Kanserde erken tanı çok önemlidir. Bunu sağlayan tarama programlarıdır. Tarama programları Sağlık Bakanlığı tarafından Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından yürütülmektedir. Tedaviler, erken tanı yapılınca oldukça kolaydır ve kişini hayatını kurtarır” diye konuştu.

”Meme, kolon ve prostat kanseri gibi kanserlerde cerrahi ön plandadır”

Kanserde tedavi konusuna değinen Prof. Dr. Tokatlı, ”Meme, kolon ve prostat kanseri gibi kanserlerde cerrahi ön plandadır. Cerrahi yapılamayan hastalarda radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavileri ülkemizde ve hastanemizde yapılmaktadır. Kolon kanserlerinde ve meme kanserinde ameliyat önem arz eder. Özellikte erken tanıda kadınlarımızın 3’de 2’sinin memesi korunabilmektedir. Yani memenin tümü değil, bir kısmı alınmakta ve böylece hastalarımız memeleri ile hayatını idame edebilmektedir. Enken evrede prostat kanserinde radyoterapi, cerrahiye eş değerdir. O yüzden illaki cerrahi olması gerekmez. Radyoterapi ile de kür sağlanabilmekte” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tokatlı sözlerini şöyle sonlandırdı:

”Halkımızın kanser konusunda farkındalığını arttırmak için kamu spotları çok önemli. İkinci olarak tarama programlarının yaygınlaşması, Aile Sağlık Merkezlerinin bu konuda halkımızı bilinçlendirmesi çok önemli. Halkımızın bilinçlenip kendi vücudunda oluşacak herhangi farklı bir şikayeti mutlaka aksatmadan doktora giderek takibini yaptırması gereklidir”.

Etkinlikte konuşan Kaymakam Mehmet Okur, ”Yaşadığımız dünyada gelişmiş teknoloji ile hayatımızı kolaylaştırsak da maalesef önemli olumsuz etkenleri beraberinde getiriyor. Stres, kullandığımız telefonlar ve bilgisayarlar gibi teknolojik unsurlar hayatımıza olumsuz etkenlerdir. Bunların yanında insanların gözünün aç olmasından kaynaklanan aşırı kazanç hırsı da var. Bunlar maalesef dünyayı yaşanamaz hale getiriyor. Yediğimiz ürünlerin genetik yapısının değiştirilmesi olumsuzlardan bir tanesi. Burada da toplumsal duyarlılığın oluşmasının gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar beslenmesine çok dikkat etmelidir. Burada görev bizlere ve ailelere düşüyor” dedi.

Etkinlikte konuşan bir diğer isim Başkan Vekili Ömer Şatır ise, ”Sağlık önemli ve bu konuda farkındalık oluşturmak çok önemli. Siyasetimiz ne olursa olsun, ırkımız ve dinimiz ne olursa olsun önemli değil. Kanser ve diğer hastalıklar için hepsini bir kenara bırakıp birlikteliğimizi sağlamamız gerekir. Dünyada sağlığı bozacak etkenler çoğaldı. Bu etkenlere karşı koyabilecek birlikteliği sağlayabilmek adına buradayız”dedi.

Adem Gürer – Murat Ergin
 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstinaf mahkemesi, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in hapis cezasını onadı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.