Antalya’da Hortumun Vurduğu Seralarda Servet Yatıyor

Antalya’da hortumun vurduğu seralarda servet yatıyor
Hortum sonrasında kullanılamaz hale gelen seralarda tonlarca domates çürümeye terk edildi
100 dönüme yakın örtü altı üretim alanı kullanılamaz hale geldi

ANTALYA – Antalya’da geçtiğimiz Cumartesi günü havalimanında etkili olan ve ardından havalimanına yakın bir mahallede ortaya çıkan hortum önüne ne aldı ise götürdü. Mahallenin ortasından geçen hortum domates seralarını ve camlarını kullanılamaz hale getirdi. Kullanılamaz duruma gelen seraların içerisinde ise adeta servet yatıyor. Çürük domateslerin toplanması da çiftçi için ayrı bir maliyet oluşturuyor.
Antalya’da Cumartesi günü Havalimanında etkili olan ve ardından kaybolan hortum aynı saatlerde 2 kilometre doğusunda yer alan Hacıaliler Mahallesinde de etkili oldu. Mahallenin ortasından kuzeye doğru giden hortum, önüne ne aldı ise parçalayarak ve havaya uçurarak gitti. Hortumun geçtiği yerlerde bulunan domates seralarını ve camlarını da parçaladı. 100 dönüme yakın sera alanı hortum nedeni ile kullanılamaz hale geldi.
‘ 6 ton seramızda 70-80 ton domatesimiz vardı.’
Çiftçiler ise bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da kullanılamaz hale gelen seraların içerisindeki ürünler için kara kara düşünüyor. Kullanılmayan seraların içerisinde sofraların vazgeçilmezi tonlarca domates çöpe gitmeyi bekliyor. Seraların içerisinde adeta servet yatıyor. 10 yıldır çiftçilik yapan ve serası kullanılamaz hala gelen Elif Şallı : ‘Cumartesi günü havalimanı üzerinden kara bir bulut geldi. İki parça halinde geldi. Biz seranın yanından uzaktık ama görüyorduk. Seramızın yanından geçti. Geçmesi ile yıkması bir oldu. Seranın içerisinde bulunan domatesleri daha bir defa topladık. Zaten yeni üründü. Tam toplamaya hazırlanıyorduk. 6 ton seramızda 70-80 ton domatesimiz vardı. Tek ekimdi. Bir daha toplanmaz. Üstüne bir de dolu yağdı. Artık toplamayacağız.’ dedi.
‘Hiç toplamadık. Bir ya da iki defa toplandı’
Elif Şallı’nın komşusu Emine Oral ise ‘Hortum havalimanının üzerinden geldi. Saniyeler içerisinde sera, cam, çatı ne varsa götürdü. Şuan gördüğümüz yerde 50-60 ton domates var. Hiç toplamadık. Bir ya da iki defa toplandı’ açıklamasını yaptı. Ahmet Coşkun ise,’Bulunduğumuz noktada yaklaşık 50 dönüm alan yıkıldı. İçerisinde bulunan ürünler kullanılamaz hale geldi. Burada bir dönüm sera yeniden yapılmak istense yaklaşık maliyeti 100 bin TL. Çiftçilerimiz daha yeni 2B taksitleri ödüyordu. Maddi sıkıntılar çok. Bu ürünler kullanılamaz hale geldi. Devletimizden yardım bekliyoruz. Çiftçilerimiz sera ustaları ile görüşmeye başladılar.’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.