Kamu işçileri ile ilgili 2023 yılı toplu sözleşme görüşmeleri başladı

Asgari Ücretin belirlenmesi, memur zam oranının açıklanması, EYT ve sözleşmelilere kadro derken çalışma hayatını ilgilendiren bir konu daha var.

Kamu işçilerinin kaderi belirleniyor

Yaklaşık 700 bin kamu işçisi ile ilgili 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerinin başlayası bekleniyordu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i makamında ziyaret etti.

“Görüşmeler bugün resmen başladı”

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından çıkışta gazetecilere açıklamada bulunan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, yaklaşık kamu işçisini ilgilendiren 2023 yılı toplu iş sözleşmesi görüşmelerine bugün resmen başladıklarını bildirdi.

“10-15 yıllık arkadaşlarımız asgari ücret seviyesine yanaştı”

Atalay, bugünkü görüşmelerin ilk resmi temas olarak kabul ettiklerini vurgulayarak şunları belirtti:

Şimdi 2023 yılında bizim taleplerimizin başında işte bu asgari ücretten sonra özellikle tabanda bir iyileştirme yapmamız gerekiyor. Yani 10-15 yıllık arkadaşlarımız asgari ücret seviyesine yanaştı, böyle bir sıkıntımız var. Talebimizin bir tanesi bu. Hemen akabinde 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere refah payının işçi arkadaşlarımıza verilmesi, arkadan da 2023 yılında verilecek işçilere zam.

“Pazartesi günü de HAK-İŞ ile toplantı yapılacak”

TÜRK-İŞ adına Koordinasyon Kurulu Başkanı, Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar’ın görüşmelerde yer aldığını belirten Atalay, pazartesi günü de HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılarının katılımıyla ortak bir toplantı yapacaklarını söyledi.

“Ülke gündeminden taşeron lafını kaldırmamız gerekiyor”

Taşeronlarla ilgili de bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizen Atalay, “Hükümetin 2019 yılında 696 ile ilgili, kadroya geçenlerle ilgili bize bir sözü var. KİT’ler başta olmak üzere bir daha bu ülke gündeminden taşeron lafını kaldırmamız gerekiyor. Yani TÜRK-İŞ’in, sendikaların talebi bu.” diye konuştu.

Ziyarette, Atalay’a TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar da eşlik etti.

Geçici işçiler konusunda meselenin çözüldüğüne ilişkin bir açıklama

Atalay, Bakan Bilgin’in geçici işçiler konusunda meselenin çözüldüğüne ilişkin bir açıklaması olduğunu anımsatarak, “TÜRK-İŞ, şahsım ve yönetim olarak, emeklinin meselesi de memurun meselesi de küçük esnafın meselesi de bizi ilgilendiriyor. Onun için bu sözleşme görüşmelerinde taleplerimizden bir tanesi de taşeron meselesi ve geçici işçi meselesi. Bunları bu dönemde çözmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Emekliliği dolanlarla bir sıkıntı gözükmüyor”

Emekliliği dolanlarla bir sıkıntı gözükmediğini anlatan Atalay, kendilerine ve Bakanlığa sürekli gelen eş durumu tayinlerine ilişkin talepleri de aile huzuru açısından çözüm bulması için Bakan Bilgin’e yinelediklerini aktardı.

“İnşallah güzel bir rakam alırız”

Atalay, gazetecilerin, “talep edilen zam oranının asgari ücret oranında mı olacağına” ilişkin sorusu üzerine, 10-15 yıl kurumlarda çalışan, mesleklerinde uzman olup asgari ücretin bir tık önünde maaş alan milyonlarca insan olduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:

“Ne gerekiyorsa bunun kararına bizim komisyon, HAK-İŞ ile beraber oturup karar verecekler. Yani toplumun razı geleceği, asgari ücretle söylediğim gibi bizim razı geleceğimiz, ‘Bu iyi oldu.’ diyeceğiniz bir şey olursa zevkle beraber oturup hallederiz, talebimiz de bu. Çözeceğimize inanıyorum yani burada toplumun beklentisini karşılayacak inşallah güzel bir rakam alırız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.