Taha Artık Daha Kolay Nefes Alabilecek

Antalya’da nörolojik epilepsi hastası olarak dünyaya gelen ve 5 makineye bağlı hayatını sürdüren 4 yaşındaki minik Taha için Antalya Valiliğinden onay alınarak başlatılan yardım kampanyası sonuç verdi. İhtiyaç olan 35 bin TL yardımseverlerin katkısıyla kısa sürede toplandı.

Antalya’da yaşayan Gültekin-Necla Gümüştekin (37) çiftinin ilk bebekleri 4,5 yaşındaki Taha Gümüştekin, anne karnında kordon dolanması sonucu nörolojik epilepsi hastası olarak sezaryenle dünyaya geldi. Minik Taha’nın, anne karnında kordona dolanması ve ardından kordonun beyin üzerindeki kemiği çökertmesi nedeniyle kısa süreli oksijensiz kaldığı ve yutkunma refleksini kaybettiği belirlendi. Hastalığı nedeniyle beynin iki bölümünde çukurluk bulunan ve sadece parmaklarını oynatabilen minik Taha, beslenmesini midesindeki hortumdan, solunumunu ise solunum makinesine bağlı trakeostomi (cerrahi yollarla soluk borusuna giden bir delik açılması) yöntemi ile sağlıyor.

5 makineye bağlı yaşam mücadelesi

Beslenme, solunum ve kalp olmak üzere 5 cihaz kullanan minik Taha 14 ilaçla yaşama tutunmaya çalışıyor.

Anne Necla Gümüştekin, çocuğunun tedavisi için işini bırakmak zorunda kalırken, Antalya’ya gelince işsiz kalan baba Gültekin Gümüştekin, önce arabasını, ardından da evlilik yüzüğünü bile satmak zorunda kaldı. Gümüştekin bir süre sonra bir otelde iş bularak çalışmaya başladı.

Cihaz 35 bin TL

Ekonomik olarak zorluk çeken aile, Taha için verilen bakıcı parası ile geçimini sağlarken, çocuklarının nefes almasını kolaylaştıracak olan 35 bin TL tutarında bir cihaz için Antalya Valiliğinin de iznini alarak yardım kampanyası başlattı. Minik Taha için kampanya sonuç verdi ve 35 bin TL kısa sürede toplandı. Toplanan yardımla 35 bin TL’ye öksürük cihazı alınacak ve minik Taha’nın akciğerlerinde toplanan enfeksiyonun dışarı atılması sağlanacak. Taha, bu şekilde daha iyi ve rahat nefes alıp verebilecek.

Yardımseverlere teşekkür eden Minik Taha’nın ailesi, ‘Allah herkesten razı olsun. Toplanamayacak diye tereddüt ettik. Kısa sürede toplandı. Şimdi çok mutluyuz. Bir an önce makinemizi alacağız’ dedi. – ANTALYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.