TTB yönetimi tamamen değişebilir

ANKARA Milliyet – Başsavcılık Fincancı ile birlikte tüm konsey üyelerinin görevlerine son verilip, bu görevlere yeni isimlerin atanması talebiyle “davaname*” hazırladı. Ceza davası niteliği taşımadığı için Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek dosyada, Merkez Konsey üyeleri Ali İhsan Ökten, Vedat Bulut, Alican Bahadır, Ahmet Karer Yurtdaş, Adalet Çıbık, Kazım Doğan Eroğulları, Filiz Çağla Uyanusta Küçük, Onur Naci Karahancı, Nursel Şahin ve Aydın Şirin’in görevinden alınması talep ediliyor.

Konsey, Haziran 2022’de gerçekleştirilen kongre ile yönetime gelmiş ve 2024’e kadar görevde kalması bekleniyordu. Mahkeme, Başsavcılığın talebi doğrultusunda karar verirse, yeni seçim sürecini yürütecek Merkez Konsey’e Büyük Kongre temsilcileri arasından yine mahkemece üye seçilecek.

Görevden alınmaları yönünde davaname hazırlanan TTB Merkez Konseyi, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Diyarbakır, Bursa ve Muğla Tabip Odaları ile birlikte ortak açıklama yaptı. Açıklamada şöyle dendi:

“İktidarın niyeti, seçilmiş meşru yönetimimizi görevinden almaya çalışmak, keyfi bir yöntemle hem bizi hem de tüm toplumu sindirmektir.”

‘Kayyum atanamaz’

TTB Hukuk Bürosu avukatlarından Özgür Erbaş “Hukuk sisteminin anormalleştirilmesinden dolayı kamuoyunca normal algılanan bir durum var. Tekrar hatırlatalım: TTB’nin kanununa göre TTB’ye kayyum atanamaz, hukuki dayanak yok. Şu unutulmamalı: Önceki dönem başkanlarımız Dr. Nusret Fişek ve Dr. Füsun Sayek için de Gezi Direnişi dönemindeki tabip odaları yöneticileri için de, ‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ diyen Merkez Konseyi üyeleri için de görevden alma soruşturmaları açılmış ancak nihayete ermemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.