yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu: 28 Şubat süreci imam hatip okullarını gaye aldı

MİLLİ Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, “Hiç kimsenin tasnif etmediği bir 28 Şubat süreci yaşadık. 28 Şubat imam hatip okullarımızı maksat aldı. Ama 28  Şubatçıların asıl hedefi Türkiye’nin üretim kabiliyetidir. Yani mesleksel eğitime ivme vurmalarıydı. Mesleksel eğitimin ayağa kalkması için milletçe bir uğraş içerisindeyiz” dedi.

Kentte iki gün sürecek ‘Eğitim-İstihdam Alakasını Güçlendirme Çalıştayı’ başladı. Çalıştayın birinci günündeki açılış programına Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Vali Ekrem Canalp, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ve birtakım sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Hatice Nasıroğlu Konferans Salonu’ndaki programda konuşan Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, mesleksel eğitimin ehemmiyetine değinerek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nda son periyotlarda bir şey yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey, eğitim konusunu yalnızca akademik bir yaklaşım olmasını hakikat bulmuyoruz. Bütüncül bir eğitim yaklaşımı merkeze alacak, müfredat çalışmaları, öğretmen yetiştirme süreçleri, mevzuat düzenlemeleri üzere birçok başlığı uygulayıcı olarak yapacağız. Akademik olarak başarılı olsunlar, memlekete, millete bütün insanlığa güzel işler yapsınlar, ancak pahalar, kültürler bir hayalin peşinde olsunlar. Toplumsal gelişimler bağlamında topluma faydayı temel alan toplumsal sorumluluk programlarıyla yalnızca kendisi için değil, komşusu için, ülkesi için hiçbir insanlığı ayırt etmeden insanlığı temel alarak çaba göstersinler. Toplumsal, sportif ve sanatsal faaliyetleriyle de estetik kıymetleri merkeze alacak bir eğitim yaklaşımıyla yetişsinler, öğrensinler. Buna dair düzenlemelerimiz var” dedi.

’28 ŞUBAT, İMAM HATİP OKULLARINI AMAÇ ALDI’

28 Şubat sürecinde imam hatip okullarının maksat alındığını belirten Şamlıoğlu, “28  Şubatçıların asıl gayesi Türkiye’nin üretim kabiliyetidir. Yani mesleksel eğitime ivme vurmalarıydı. Mesleksel eğitimin ayağa kalkması için milletçe bir uğraş içerisindeyiz. Önümüzde akademik eğitimin çok baskın hale gelmesi hasebiyle ve algı problemleri sebebiyle Türkiye de mesleksel eğitim de verilmiyor. Demek ki bir algı sıkıntımız var. Bu algıyı tamir etmek için uğraşlı, güçlü  çalışmalar yapmak durumundayız. İnşallah toplumsal medyayı, televizyonlarımızı, dizi ile sinemalarla, çizgi sinemalarla oradaki emeğini, alın terini ve maharetini merkeze alacak ve mesleksel eğitimin algısını düzeltecek uğraşlı çalışmalar hayata geçirilmekle ilgili planlarımız faaliyete geçecek. Mesleksel eğitim problemini bir okul olarak görmüyorum. Lakin mesleksel eğitim konusunu hayatımın makul vakitlerinde kıymetle takip etmiş ve bu uğraşta her platformda zikretmeye çalışan kardeşiniz olarak şunu söyleyeyim; Mesleksel eğitim sorunu tüm eğitim sistematiğinin üstünde diğer bir şeydir. Algı düzeltmesi sürecinde çocuklarımızı 7’inci ve 8’inci sınıftan itibaren modüller bir eğitim ile mesleksel eğitimi merkeze alacak yaklaşımı hayata geçireceğiz. 1’inci sınıftan 8’inci sınıfa kadar sarfiyat eğitim süreci bir hayat ideolojisi aslında. Temel yeterlilikler olarak başlıyor, yükseköğretim, lisans programıyla tamamlanıyor. Bir seyahat bu” diye konuştu.

‘MESLEKİ EĞİTİM TERCİHLERİ GERİLEDİ’

Mesleki eğitimin tercihte yüzde 46’lardan 37’lere gerilediklerini tabir eden Şamlıoğlu, “2015-2016 yollarına çok kritik düzenlemeler yapıldı. Mesleksel eğitim de son vakitlerde yüzde 46 olan oranlarımızın yüzde 37’lere gerilediğini görüyoruz. 10 puana yakın bir gerilememiz var. Bu vesileyle bu türlü bir siyaset merkezini Türkiye’de tüm bakanlıklarımızın takviyeleriyle yeni devirde merkeze alarak üretim, eğitim ve istihdam bağıyla tekrar tanımlamak istiyoruz. Bu vesileyle ticaret ve sanayi bölgelerimizin çok değerli ve büyük bir birikime işaret ettiğinin altını çizmek istiyorum. 2015-2016 yıllarında organize sanayi bölgelerindeki özel okullarımız başta olmaz üzere dalın yöneteceği ve tematikleşen okul idaresini hayata geçirmeye çalışmıştık. O periyotta 17 civarına tematik okul açmıştık. Bu yıllardan itibaren Türkiye’de 380 tane organize sanayi bölgesi var her bölgenin içinde bölümle ve dala entegre kesim içi okul projemizi hayata geçirmek istiyoruz. İş adamları, ticaret yapan insanlarımız, sanayicilerimiz birlikte yönetmek istiyoruz. Bunların yanında seçmeli derslerimizin ortasına koyduk. Aile kültürünü de bilen, Anadolu coğrafyasının biriktirdiği o birikimi de mesleksel eğitimin kalbine yazmak istiyoruz ahlak tabanın kaybolmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ahlat’ta sanat atölyeleri ile fen ve teknoloji laboratuvarları kuruldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.