yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Eğitimde Bir Adım Ötesi Doruğu’na Katıldı

‘EĞİTİMDE Bir Adım Ötesi Tepesi’ne katılan Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Eğitimde temel gaye bireylerin bilgi, maharet, bedel ve davranışlarını geliştirmek, onları topluma ve hayata hazırlamaktır. Şahsî potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu emelle da eğitim bireylerin hayatları boyunca süren bir öğrenme süreci olarak belirleyicidir. Eğitim insan yetiştirme sisteminin en dominant kesimidir. Her toplum varlığını, gündelik ömrünün rutin geçmişini ve gelecek tasarrufunu eğitim sayesinde şekillendirmek, temellendirmek ve hayata geçirmek zorundadır dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Beykoz’da 3’üncüsü düzenlenen ‘Eğitimde Bir Adım Ötesi Tepesi’nin açılışına katıldı. Bakan Tekin, programda bir konuşma gerçekleştirdi. Eğitimde temel emelin bireylerin bilgi, maharet, bedel ve davranışlarını geliştirmek, onları topluma ve hayata hazırlamak olduğunu söyleyen Tekin, Şahsî potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu emelle da eğitim bireylerin hayatları boyunca süren bir öğrenme süreci olarak belirleyicidir. Okul, üniversite, mesleksel yeterlilik, özel kurslar ya da kendi kendine öğrenme üzere farklı formlarla de gündemimize gelir. Kuşkusuz eğitimin hedefleri toplumun gereksinimlerine, bireylerin ihtiyaçlarına ve kültürel hususlara nazaran değişebilir. Böylelikle güzel insan olabilmesi için bilgi ve marifetlerini geliştirmek, toplumsal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunmak, pahalarını ve ahlaki tavırlarını şekillendirmek, özgüven ve kendine güvenmelerini sağlamak. Hayatları boyunca öğrenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olmak, topluma katkıda bulunmalarını sağlamak ve toplumda etkin bir rol almalarını teşvik etmek üzere ana çerçevelerde yapılandırılır ve gerçekleştirilir. dedi.

EĞİTİM İNSAN YETİŞTİRME NİZAMININ EN DOMİNANT PARÇASIDIR

Bakan Tekin, Aslında eğitim insan yetiştirme tertibinin en dominant kesimidir. Her toplum varlığını, gündelik ömrünün rutin geçmişini ve gelecek tasarrufunu eğitim sayesinde şekillendirmek, temellendirmek ve hayata geçirmek zorundadır. Hepimiz bu yeterli insan yetiştirme sisteminin içinde doğarız. Gündelik hayat siyasetleri, hâkim paradigmalar, vaktin ruhu ve toplumsal taleplerle beklentiler tek tek, her birinin nasıl yetiştirileceği ve yeterli insanın nasıl olacağı konusunda bize müfredat oluşturmaya zorlar. Eğitim bunlardan yalnızca bir adedidir. Bu tertip çoklukla aile, okul, toplum, medya, toplumsal kurumlar ortasında etkileşimli bir biçimde işler. Bu nedenledir ki şayet düzgün insan yetiştirmek istiyorsak bütün bu düzenekler daima birlikte el ele vererek bu süreci yürütmek zorundayız. İnsan yetiştirme sistemi bir toplumda bireylerin kültürel ve ahlaki kıymetlerin öğrenilmesi, davranışlarını şekillenmesi ve toplumun oyunlarına uygun bir biçimde yetiştirilmesi için uygulanan, metotların tamamı olarak ortaya çıkıyor. İnsan yetiştirme müfredatı kendi içinde sistemli oluşturur. Tam da bu noktada eğitim üstlendiği rol hakikaten çok kıymetlidir. Biz kurumsal olarak öteki diğer bakanlıklar ile birlikte tabiatı gereği aşikâr bir ilişkisellik içinde olsak da temel olarak okul eğitim sistemiyle ilgili faaliyetlerin merkezi manada modülü olmak durumundayız. Geldiğimiz bu noktada önümüzde duran devasa ödev ve sorumluluk geleceğin dünyasına yönelik nasıl bir hazırlık yapacağımızla ilgilidir sözlerini kullandı.

ÖNÜMÜZDE DURAN DEVASA ÖDEV GELECEĞİN DÜNYASINA YÖNELİK NASIL BİR HAZIRLIK YAPACAĞIMIZLA İLGİLİDİR

Tekin, Eğitimde ilerleyen vakitlerde karşı karşıya geleceğimiz birtakım ezalar global nizam içerisinde şimdiden sinyallerini vermeye başlamıştır. Yapay zeka teknolojileri, insan kaynaklarının gücünün zayıflığı haksız rekabet alanı üretirken; sanal dünyaların ürettiği yeni tartışma ve sıkıntılar pek çok noktada biz eğitimcileri zorlayacak durumlara gelmiştir. Yeni maharetler ve programlar, mental sıhhat meseleleri, öğretmen eğitimi ve hazırlığı, öğretmen yetersizliği, öğrenci motivasyonu, kültürel ve lisan farkındalıkları, yapay zeka, müfredat adaptasyonu, dijital öğrenilen, çevrinin içine eğitim ve fırsatları üzere birçok alanda bizi bekleyen sorulara şimdiden hazırlıklı olmak durumundayız. Bizim öteden beri kullanışlı bir sorumluluk alanı olarak canlı tuttuğumuz muhalif davamız. Bugün bizlerden yeni gayelere yönelmede güçlü argümanlar, yeni paradigmalar, gerçek maksatlar uygun ve sürdürülebilir planlamalar beklemektedir. Öze dönüş bir dogma olarak kâfi seviyede yapılandırılmamış, fantastik bir kurguya ya da bir nostalji alanına dönüşmemesi için hepimiz ellerimizi taşın altına koymak durumundayız. Sorumluluk sahibi aydınlarımızı, dünya entelektüellerimizin, akademisyenlerimizin, pedagoglarımızın yeni dünya gerçekliğine uygun ve verimli bir lisan öğretilerek yolumuzu aydınlatmamız gerekmektedir biçiminde konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İmam Atatürk ve Cumhuriyet’e Hakaret Suçlamasıyla Tutuklandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.